3 Nisan 2015 Cuma

DAĞLARINA BAHAR GELMİŞ MEMLEKETİMİN

TERS LALE


   Tüm Avrupa'da on iki bin civarı bitki türü varken, Anadolu'da bu sayı on bir bindir. Ve bunların en az dört bini endemiktir. Endemik bitkiler Yunanistan'da sekiz yüze, Sırbistan ile İspanya'da ise dörder yüze ancak ulaşır. Böyle bir zenginliğin üzerinde yaşıyoruz.
"Tüm çiçekleri kopartabilirler ama yine de baharın gelmesini asla engelleyemezler."

PABLO NERUDASabahattin Ali'nin Mayıs şiirinin ilk dörtlüğü şöyledir:


Mayıs, ayların gülüdür,
taze bir çiçek dalıdır,
içerim ateş doludur;
Mayıs'ta gönlüm delidir.

Haberin var mı taş duvar?
Demir kapı, kör pencere,
Yastığım, ranzam, zincirim,
Uğrunda ölümlere gidip geldiğim
Zulamdaki mahzun resim.
Görüşmecim yeşil soğan göndermiş
Karanfil kokuyor cigaram
Dağlarına bahar gelmiş memleketimin.


AHMED ARİF
   "Ağaçların konuştuğunu bilir misiniz? Evet konuşurlar. Ama siz  beyazlar, birbirinizi bile dinlemiyorsunuz ki ağaçların konuştuğunu nereden duyacaksınız?

TATANGA MANİ
(Kızılderili reis)

GİNKGO BİLOBA

   Günümüzde varlığını sürdüren hiçbir yakın türü veya benzeri bulunmayan, tamamıyla kendine özgü bir ağaçtır. Botanikçilerce, bitkiler alemi içindeki ayrı bir bölümde değerlendirilir. Bu bölümün içindeki tek bir sınıf, sınıfın içinde tek bir takım, takımın içinde tek bir familya, familyanın içinde tek bir cins olarak ginkgo ve bu cinste de tek tür olarak ginkgo biloba bulunmaktadır. Bilinen yaşayan fosil türlerinin en iyi örneklerinden biridir. Permian (270 milyon yıl önce) çağından kalma ginkgo fosilleri ile günümüzdeki ginkgolar arasında kolaylıkla bağ kurulabilmektedir. Dolayısıyla dinozorlarla yan yana yaşamıştır. Öncelikle İstanbul Sarıyer'deki Atatürk Arboretumu'nda  olmak üzere İzmir, Ankara ve Trabzon gibi illerimizde ginkgo biloba ağaçları bulunmaktadır.  

"Yapraklanmaya duran bir ağacı hiçbir güç durduramaz. Diktatörler bile."

NİHAT ZİYALAN


Merhaba!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder